Co a pro koho nakupujeme?

25. 7. 2019

„Není tady v podstatě nic. Voda, elektřina, léky, ani zdravotní péče. Platy se nevyplácejí, nikdo neodváží odpadky, šíří se cholera. Jemenu hrozí smrt vyhladověním. Mnoho tisíc rodin zůstalo bez příjmu, nejsou schopny živit své rodiny. Kdo nemá peníze, nemá ani vodu," to jsou jen některá slova Sabiny popisující současnou nelítostnou situaci v její nádherné zemi. Mnozí si na ně jistě vzpomenete z mnoha rozhovorů, které vyšly v českých médiích. Ale díky pomoci lidí z České republiky, Spojených států a různých koutů Evropy, nějaké peníze máme a dokážeme alespoň někomu pomoci.

Podařilo se tedy již najít místnost, kde se bude vařit a vydávat jídlo, zaplatit první nájem a připravuje se její malá estetická úprava. Sabina a Khaled už také dokázali pořídit velmi nedostatkové zboží jakou jsou plynové bomby a hlavně plyn do nich. Ve válce, samozřejmě, chybí také nafta. Manželé Addailamy jsou ale neuvěřitelní a vše dokáží sehnat. Další kuchyňský materiál najdete na fotografiích. Ještě čekáme na plastové boxy, do nichž  budeme jídlo opakovaně servírovat. Žádné jednorázové mikrotenové sáčky, v nichž se jídlo v rámci podobné pomoci vydává a které se pak v obrovských mračnech valí celou zemí.

Komu konkrétně budeme pomáhat? Potravinová pomoc se týká většinou žen s dětmi, kteří ztratili otce nebo i více členů rodiny, domov, utekli z jiného města, ztratili práci. Jendou z nich je paní Fatima ze sousedství. Má něco přes 50 let. Pronajímá si jeden pokoj, spíše malý obchůdek, kde žije s manželem upoutaným na lůžko a postiženou dcerou. Ona sama má leukemii a stará se o všechny. Další je paní Aisha. Přišla o své 3 syny v probíhající válce. Jeden z nich má 4 děti, jejichž matka odešla a o vnoučata tak pečuje také úplně sama. „Obě ženy dobře znám. Žijí teď z toho, co vyžebrají, nemají se kam obrátit, nemají nikoho, neví, jestli a co budou jíst příště." A právě jim je určena naše společná pomoc. Přímo, konkrétním lidem, které známe. Naše pomoc je přímá. Od konkrétních lidí, konkrétním lidem. I o jejich osudech se vám budeme snažit přinášet zprávy.

Několik fotek naleznete zde >>

 


© 2018 | Pomůžu jak můžu, z.s.

IČ: 075 95 930 | č.ú. (CZK): 2701537846/2010 | č.ú. (€): 2301537847/2010

www.pomuzujakmuzu.cz | info@pomuzujakmuzu.cz

 

INFORMACE O DĚNÍ V JEMENU

Zde naleznete linky na nejaktuálnější novinky z Jemenu z českých i světových pramenů