Jemen zažívá nejhorší humanitární krizi na světě od roku 1945, čelí válce, hladomoru i epidemiím. V Jemenu chybí potraviny, pitná voda, nafta (důležitá pro čističky vody a zásobování vzdálených oblastí) a léky. Nefunguje zdravotní péče a většina škol je zavřená.
Pomáháme lidem, kteří se nemají kam obrátit, jsou uprostřed zkázy, my je známe a máme tu moc jim pomoci… a teď je to zrovna v Jemenu, kde žije Sabina. Holka, původem z Prahy. Má českou maminku, tatínka z Jemenu, tam také ve dvaceti našla lásku svého života, vdala se a vychovává s manželem Khalídem tři děti. Od roku 2015 uprostřed zuřící války, hrůzy, hladomoru a nespravedlnosti.
Podle zpráv OSN v Jemenu je 18 milionů lidí ohroženo hladem a nejistotou co budou jíst zítra. Jedním z nejpalčivějších problémů Jemenu je strava a její nedostatek. Proto je naším cílem ve spolupráci s místními otevřít a provozovat kuchyni, servírující denně teplou stravu pro 50 domácností-jedno jídlo pro rodinu. Jídlo dostanou na základě registrační kartičky pro chudé vydané radnicí, kde ještě vše evidují.
Válka zpřetrhala běžné sociálně kulturní vazby. V dnešní době jsou to převážně jemenské ženy, které drží společnost pohromadě a zastávají důležitou roli živitelek. V případě provizorních kuchyní, které vaří jídlo pro chudé, jsou to právě ženy, které chodí vyzvedávat jídlo pro celou rodinu. Pro ně, během čekání na jídlo, plánujeme organizovat semináře o životě ve válce. V prostorách kuchyně se budou konat pravidelné přednášky vedené místními experty. Cílem je i osvěta v podobě servírování jídel do plechových krabiček místo igelitových sáčků, jak je běžné.
Populace Jemenu: 29,3 mil.
Lidé v nouzi, kteří potřebují humanitární pomoc: 22,2 mil. (80 procent celkové populace).
Podle zdrojů OSN je situace v Jemenu v současnosti největší humanitární krizí na světě a zároveň se jedná o největší humanitární krizi od druhé světové války.
Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) bylo od začátku konfliktu do srpna 2018 zabito 6.660 civilistů a přes 10.563 civilistů bylo zraněno (skutečné čísla mohou být mnohem vyšší).
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) upozorňuje, že více než 22,2 milionů lidí (80% populace) je závislých na humanitární pomoci a polovina z nich jsou děti.
V zemi, kterou už skoro čtyři roky sužuje válka panuje faktické dvojvládí, přičemž všechny strany účastnící se konfliktu porušují lidské práva a mezinárodní humanitární právo (včetně útoků na civilisty a civilní objekty), aniž by byly potrestány.
Konflikt poškodil celkovou infrastrukturu Jemenu, zdravotní péči, školství a zemědělství. Bombardování nemocnic, fakt, že státní zaměstnanci, včetně učitelů a lékařů nedostávají už roky plat a odchod lékařů-cizinců dále snížil na minimum dostupnost lékařské péče.
Saudská Arábie navíc uměle ničí ekonomii Jemenu, blokováním přístavů, letiště a dovozu potravin, nafty a léků, což má za následek zvyšování cen a proto milióny Jemenců živoří na hranici přežití a potřebují okamžitou humanitární pomoc.
Zemi hrozí hladomor a katastrofálním následkem je fakt, že 14 milónů lidi je ohroženo hladomorem.
Nejhorší místo na zemi pro děti - krvavý konflikt nejvíce postihl jemenské děti. Situace milionů dětí v Jemenu je opravdu zoufalá, žijí ve strachu, nechodí do školy, chybí jídlo, voda a léky. Řečeno slovy ředitelky mezinárodní organizace Save the Children ”Jemen je momentálně nejhorší místo na zemi pro děti”. Smutné statistiky OSN ukazují, že v Jemenu momentálně 5 milionů dětí trpí podvýživou a každý den zemře v Jemenu na podvýživu nebo nemoc 130 dětí mladších 5ti let. To je 50.000 mrtvých dětí ročně.
© 2018 | Pomůžu jak můžu, z.s.
IČ: 075 95 930 | č.ú. (CZK): 2701537846/2010 | č.ú. (€): 2301537847/2010
www.pomuzujakmuzu.cz | info@pomuzujakmuzu.cz